niedziela, 24 listopada 2019

Trzy obowiązkowe badania każdej kobiety


Wszyscy powinniśmy się badać regularnie. Nawet jeśli czujesz się wyśmienicie, pamiętaj o regularnych badaniach.

W natłoku codziennych spraw często o tym zapominamy. Dbasz o zdrowie dzieci, męża ale na kontrolę swojego nie starcza czasu. To błąd. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, powinnaś badać się regularnie. Przynajmniej raz w roku powinnaś odwiedzić lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Lekarz osłucha i zmierzy ciśnienie (choć to ostatnie powinnaś badać częściej samodzielnie w domu). Bardzo ważna jest wizyta u ginekologa przynajmniej raz w roku. Trzy ważne badania: cytologia, badanie piersi i kontrola tarczycy pomagają zdiagnozować kobiece problemy ze zdrowiem. Powinnaś pilnować tych badań niezależnie od wieku.

CYTOLOGIA - tego badania nie można pominąć. Pomaga w porę wykryć zmiany nowotworowe, które mogą wystąpić w narządzie rodnym.
Cytologię wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. Jest to rodzaj wymazu. Polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika, a następnie pobraniu próbki tkanek za pomocą specjalnego przyrządu. Próbkę przenosi się na szkiełko laboratoryjne do oceny dla cytologa.
Jak często wykonywać cytologię?
Jeśli Twoje wyniki są prawidłowe, wykonuj to badanie co 2-3 lata (chyba, że lekarz zalecił inaczej).

BADANIE PIERSI - nowotwór piesi, aby osiągnąć 2 cm, rozwija się przez około 8 lat. Jeśli będziesz regularnie kontrolować biust, jesteś w stanie wykryć niepokojące zmiany na samym początku. Nowotwory piesi w początkowej fazie są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Dlatego regularna samokontrola jest tak ważna. Rób to raz w miesiącu. Przy okazji wizyty u ginekologa, poproś go o ich zbadanie. Powinnaś też raz w roku robić dodatkowe badania piesi - USG lub mammografię.
Jak często badać?
Jeśli masz 20 lat i więcej, raz w roku wykonaj USG. Po 40 roku życia, lekarz powinien skierować Cię na badanie mammograficzne. Powtarzaj to badanie co 1-2 lata.

KONTROLA TARCZYCY - zaburzenia tego gruczołu: niedoczynność lub nadczynność występują aż 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Pracę tarczycy najłatwiej sprawdzić badając poziomu TSH z krwi. Jest to hormon przysadki mózgowej, którego najmniejsze wahania wskazują na zaburzenia w pracy tarczycy. Jego prawidłowy poziom to 0,27-4,0 mU/l.
Jak często badać?
Jeśli jesteś zdrowa, a w rodzinie nie występowały choroby tarczycy, badanie wykonuj raz na 2 lata, a po 40 roku życia raz w roku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz