sobota, 28 grudnia 2019

Leczenie w 7 krokach


Sezon zimowy obfituje w liczne zachorowania. Dziś podpowiadamy 7 kroków, które wspomogą leczenie. 

1. Ulotka jest ważna - przeważnie lekceważymy ją, jakaś karteczka dodawana do leku. Powinniśmy zawsze ją przeczytać. Znajdują się tam ważne informacje zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Ulotka to skarbnica wiedzy na temat środka, który będziesz przyjmować. Znajdziesz tam informacje jak działa dany lek, jakie skutki uboczne może powodować, gdzie i w jakich warunkach go przechowywać itp. Jeśli po przeczytaniu ulotki masz jakiekolwiek pytania, zapytaj lekarza lub farmaceutę.

2. Stosuj zalecane dawki leku - pacjenci często lubią dawkować lek wedle uznania, nie do końca stosują zalecenia lekarza. To błąd. Powinniśmy stosować się do zalecanych przez lekarza dawek leku. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. 

3. Nie ingeruj w postać leku - nigdy nie otwieraj kapsułek i nie ingeruj w żaden sposób w postać leku. Nie bez przyczyny dany lek ma taką a nie inną formę. W wielu przypadkach specjalna osłonka zabezpiecza kapsułkę przed strawieniem, zanim lek dotrze do żołądka. Tabletek nie powinno się kroić ani rozgniatać. 

4. Pilnuj ustalonego czasu - jeśli masz przyjmować lek co 8 godzin to nie wydłużaj ani nie skracaj tego czasu. Tu wbrew pozorom bardzo ważny jest czas. Dokładnie po 8 godzinach stężenie leku w organizmie maleje i trzeba wziąć kolejną dawkę właśnie po tym czasie. 

5. Wszystkie tabletki popijaj wodą - to najlepszy płyn do popijania wszystkich lekarstw. Najlepsza będzie woda niegazowana, z małą ilością składników mineralnych np. - źródlana lub przegotowana kranówka. Tabletkę popijaj obficie, zalecana ilość wody to mniej więcej szklanka. Leków nie popijaj nigdy kawą ani herbatą. Do popicia nie używaj też produktów mlecznych - mleko, kefir, jogurt są złym wyborem bo zmniejszą skuteczność terapii. Nieodpowiednie są też napoje gazowane typu cola i soki owocowe. 

6. Nie skracaj okresu leczenia - przyjmuj lek tak długo, jak zalecił lekarz. Pacjenci często skracają czas przyjmowania leków bo samopoczucie uległo poprawie. To duży błąd. Wiele leków, chociażby antybiotyki działają tak, że po przyjęciu pierwszej dawki objawy choroby stają się słabsze. To nie znaczy, że choroba została wyleczona. 

7. Lekka dieta - w trakcie kuracji stosuj lekkostrawną dietę. Niezalecane jest spożywanie produktów zawierających dużą ilość wapnia w trakcie terapii antybiotykowej. Unikaj jedzenia cytrusów jeśli leczysz się kardiologicznie. Produkty z dużą ilością błonnika nie są zalecane w czasie leczenia antydepresyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz