poniedziałek, 9 marca 2020

Zdrowe zęby to zdrowe ciało


Dbając o higienę jamy ustnej zmniejszasz ryzyko chorób ogólnoustrojowych. Jak to możliwe? Przecież to tylko zęby - myśli wielu ludzi. Zdrowie zaczyna się właśnie od zębów. Bakterie z zaniedbanych zębów przyczyniają się do zawałów serca, cukrzycy i wielu innych schorzeń, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy. 

W utrzymaniu jamy ustnej w dobrym stanie pomogą regularne wizyty u stomatologa. Zaleca się odwiedzenie gabinetu dentystycznego regularnie co 6 miesięcy. Unikniesz w ten sposób bolesnego i kosztownego leczenia. Większość osób boi się dentysty i unika wizyt. Idą do stomatologa dopiero wtedy, kiedy ból jest nie do zniesienia. A jak łatwo się domyślić - wtedy sytuacja jest już poważna. Jeśli odwiedzasz dentystę dwa razy w roku to jesteś w stanie na bieżąco kontrolować sytuację. 
A jeżeli dodatkowo dbasz o higienę jamy ustnej, czyli regularnie myjesz zęby, używasz płukanek i nici dentystycznych to stomatolog  nie będzie mieć wiele do zrobienia przy tak zadbanych zębach. 

Co przyczynia się do rozwoju schorzeń jamy ustnej?
 - zbyt wysoki poziom węglowodanów przetworzonych w diecie. Jedząc biały ryż, pieczywo, ziemniaki i cukier rafinowany przyśpieszasz produkcję kamienia nazębnego, a zawarte w nim bakterie mogą spowodować choroby dziąseł. Kamień nazębny należy regularnie usuwać. Stomatolog może wykonać to bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ raz w roku.
- niski poziom witamin C i D. Osoby z wysoką zawartością tych witamin o wiele rzadziej cierpią na paradontozę. Istotne są też witaminy z grupy B - kwas foliowy zmniejsza krwawienie dziąseł.

Zła wiadomość dla palaczy
U osób palących papierosy płytka nazębna odkłada się szybciej i w większej ilości niż w przypadku osób, które nie palą papierosów. Palacze są więc narażeni na większe ryzyko chorób przyzębia. 
Dym papierosowy utrudnia również gojenie się ran w obrębie jamy ustnej. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz