niedziela, 3 maja 2020

Fakty i mity na temat picia wody


Wszyscy wiemy, że odpowiednia ilość płynów jest bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie wszyscy wypijamy odpowiednią ilość wody każdego dnia. Nawet mały spadek wody w organizmie może powodować bóle głowy, zmęczenie i rozdrażnienie.

Jeśli nie lubisz smaku wody, możesz robić wodę smakową w domu - dodaj do niej sok z owoców lub miętę. 

Teraz rozprawimy się z popularnymi mitami na temat picia wody:
Pragnienie to znak odwodnienia - jest to prawda. Nasze ciało odwadnia się cały czas. Dzieje się tak za sprawą oddychania, pocenia i wydalania moczu. Kiedy odwodnienie odpowiada dwóm procentom masy ciała, wtedy pojawia się pragnienie. Wystarczy wtedy wypić szklankę wody i w ten sposób uzupełniamy niedobory. Przy większych ubytkach płynów, sięgających 4% odczuwamy bóle głowy, mogą wystąpić problemy z równowagą i ogólne osłabienie. Jeszcze większy niedobór wody skutkuje nawet drętwieniem kończyn. 

Musisz wypić przynajmniej dwa litry wody dziennie - to mit. Oczywiście optymalne jest wypijanie dwóch litrów płynów każdego dnia, jednak do ilości płynów wliczamy wszystkie wypite płyny a więc - napoje, herbaty, zupy. Warzywa i owoce również zawierają wodę. Nie każdy wie, ale produkty typu mleko, mięso czy jaja mają w składzie od 40 do 60% wody. Ilość wypijanej wody w ciągu dnia powinna zależeć od Twojej diety. 

Picie wody ukoi infekcję - prawda. Pijąc wodę nawilżamy błony śluzowe gardła i przyśpieszamy gojenie. W trakcie choroby sięgaj po ciepłą wodę z dodatkiem miodu. 

Kawa i herbata odwadniają - mit. Naukowcy ustalili, że wypicie 2 filiżanek kawy lub herbaty nie odwadnia naszego organizmu. Ta ilość wlicza się oczywiście do dziennego bilansu wypitych napojów. Warto jednak pamiętać, że kawa i herbata wypłukują magnez z organizmu. 

Należy pić często, ale małymi łykami - to prawda. Pijąc małą ilość wody częściej o wiele lepiej nawadniasz organizm niż wypijając dużą ilość rzadziej. Duża ilość wody wypita za jednym zamachem "przeleci" przez nasz organizm i za kilkanaście minut ją wydalimy. Dodatkowo taka ilość obciąży niepotrzebnie układ krążenia i nerki. Pij małe ilości wody w odstępach czasu. Istnieją aplikacje na smartfona przypominające o piciu wody :) 

Nie powinno się pić przed posiłkiem - jest to mit. Jeśli wypijesz wodę przed obiadem, zjesz mniej. Ma to znaczenie dla osób odchudzających się. Jednak nie pij dużej ilości wody przed samym jedzeniem - rozrzedza to soki trawienne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz