poniedziałek, 1 czerwca 2020

Męskie sprawy - zadbaj o prostatę

To żadna ujma na męskości, wręcz przeciwnie - troska o zdrowie. Nie ma się czego wstydzić. Regularne badania kontrolne pomogą długo cieszyć się pełnym zdrowiem. Lekarze są zgodni, każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien zgłosić się do lekarza-urologa na kontrolne badanie. 

Prostata - co to jest?
To malutki gruczoł krokowy, znajdujący się poniżej pęcherza moczowego, przy cewce moczowej. Posiada go każdy mężczyzna a sama prostata jest bardzo istotna, bowiem produkuje płyn, w którym znajdują się plemniki i który jest wydalany w trakcie ejakulacji. Młodzi mężczyźni często nie wiedzą, że mają w ogóle taki gruczoł. Przypomina on o sobie wraz z upływem lat. Pod wpływem spadku poziomu androgenów, głównie testosteronu prostata zwiększa swoją objętość i jest to naturalnym procesem starzenia się organizmu.

Przerost prostaty i rak dotykają mężczyzn w podeszłym wieku, jednak pierwsze problemy mogą pojawić się około 50. roku życia. Młodsi mężczyźni również mogą mieć problemy z prostatą, ale polegają one głównie na zapaleniach prostaty.

Problemy z prostatą są łatwe do wykrycia.
Jeśli częściej chodzisz do łazienki i masz problem z oddaniem moczu - strumień jest wolniejszy i towarzyszy Ci uczucie nieopróżnionego pęcherza - to właśnie jedne z pierwszych objawów problemów z gruczołem prostaty. Kolejnym objawem jest częste oddawanie moczu w nocy.

Zauważyłeś te objawy? Udaj się do lekarza
Badanie prostaty polega na prostym badaniu per rectum - przez odbyt. To właśnie forma badania budzi strach i wstyd wielu mężczyzn. Długość badania to dosłownie kilka minut a dzięki niemu lekarz ma możliwość zdiagnozowania wielkości gruczołu prostaty i wyczuć ewentualne guzki, które mogą być zwiastunem nowotworu. Jeśli z Twoją prostatą jest wszystko w porządku, nie wykonuje się dalszych badań. Lekarz zapisuje leki łagodzące rozrost prostaty. W przypadku pojawienia się jakichś wątpliwości, lekarz zaleci wykonanie badania PSA. Wykonuje się je z krwi. Podwyższony wynik PSA nie oznacza od razu raka, ale konieczna będzie dalsza diagnostyka. Rak prostaty jest drugim po raku płuc najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn i lepiej go nie lekceważyć. Wcześnie wykryty daje bardzo dobre szanse na całkowite wyleczenie.

Twojej prostacie nie służą:
- duża ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie
- dieta składająca się z przetworzonych produktów
- palenie tytoniu
- picie alkoholu
- siedzący tryb życia
- mała aktywność fizyczna
- jeśli w rodzinie występowały problemy z prostatą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz