piątek, 3 lipca 2020

Cieple dni i spocone ciało. Jak sobie radzić z potliwością w czasie upałów?

Latem, kiedy w naszym kraju panują afrykańskie upały wszyscy pocimy się mniej lub bardziej. Co robić, aby ograniczyć potliwość naszego ciała? 

W trakcie upalnych dni nasz organizm szuka wszystkich możliwych sposobów schłodzenia ciała. Pocimy się wtedy ze zdwojoną siłą. Co ciekawe, nie tylko wysoka temperatura jest przyczyną pocenia. Jeśli w Twojej diecie dominują ostre przyprawy, całkiem możliwe, że z tego powodu więcej się pocisz. W okresie letnim warto zrezygnować z ostrych przypraw.

Jeśli masz tylko możliwość - schładzaj ciało letnim prysznicem rano i wieczorem. Przydatny może okazać się mały spryskiwacz, który możesz mieć zawsze przy sobie. Spryskane wodą ręce i nogi schłodzą się a na skórze poczujesz powiew wiatru na zewnątrz lub z wentylatora w środku pomieszczenia.

Kluczowa sprawa to odpowiednie nawodnienie - pij dużo wody. Jeśli organizm jest odwodniony to wydziela mniej potu, ale termoregulacja jest wówczas zachwiana. W czasie upałów sięgaj po wodę. Staraj się nie pić kawy lub herbaty - te napoje mogą zwiększyć potliwość w czasie upałów. Najlepiej działa zwykła woda. Nie powinna być ona jednak zbyt zima ani zbyt gorąca.

Jakie kosmetyki znajdziemy w drogerii?

Dezodorant
- zawiera alkohol i substancje zapachowe. Alkohol działa antybakteryjnie i hamuje rozwój drobnoustrojów rozkładających pot. W ten sposób zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. A dodatek substancji zapachowej wspomaga niwelowanie zapachu potu. Skuteczność dezodorantu nie jest długotrwała, są zalecane osobom, które nie mają problemu z nadmierną potliwością.

Antyperspiranty- są bardziej zaawansowane niż dezodorant. Ich zadaniem jest spowolnienie lub blokada procesu wydzielania potu przez gruczoły potowe i ograniczenie rozwoju bakterii. Nie mają intensywnego zapachu jak dezodoranty.

Stosowanie:
Antyperspirant wystarczy zastosować rano na umytą i wysuszoną skórę. W trakcie wieczornego prysznica, należy zmyć go zwykłym mydłem.

Bloker - ma mocniejsze działanie niż antyperspirant. Stosuje się je na noc, na wymytą i osuszoną skórę, ale nigdy od razu po depilacji pach. Bloker to silniejsza wersja antyperspirantu. Ma w składzie sole aluminium ACH - chlorek aluminium, który redukuje powstawanie potu. Skóra po zastosowaniu blokera może ulec podrażnieniu, mogą występować zaczerwienienia i przesuszenia. Blokerów nie należy stosować długotrwale, zaleca się je osobm, u których inne metody walki z potem nie dały pożądanych efektów.

Nadmierna potliwość może być przyczyną chorób...
Jak wiemy, nawet dieta a w szczególności ostre przyprawy mogą wzmagać potliwość. Powodować mogą ją też leki lub schorzenia. Takie objawy daje chociażby nadczynność tarczycy, dlatego warto udać się do lekarza, który w celu diagnozy zaleci odpowiednie badania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz